Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Ivelina
Ivelina
Posts : 36
Join date : 2020-09-07
Age : 24

Mariya Gyurovska for National President (2021/2022) Empty Mariya Gyurovska for National President (2021/2022)

Mon Jun 28, 2021 1:07 am
Dear all,
We are happy to present the application of Mariya Gyurovska for the position of National President of ESN Bulgaria for the upcoming mandate 2021/2022. You can find her motivation here.

In the meanwhile Rules and Deadlines still apply:
· All active members of ESN Bulgaria can ask the candidates questions.
· Keep your posts as image-free and document-free as possible.
· The deadline for sending your questions is 04.07.2021, 23:59 h.
· The deadline for the candidate to answer their questions is 06.07.2021, 23:59 h.
avatar
Нели Калинова
Guest

Mariya Gyurovska for National President (2021/2022) Empty Въпроси към Мария

Fri Jul 02, 2021 12:28 am
Здравей, Мария,

Поздравления за кандидатурата! Тъй като няма да имам възможност да присъствам на Националното събрание, ще си позволя да задам малко повече въпроси, които надявам се, ще позволят и на доброволците да те опознаят повече и да разберат повече за твоята визия за ЕСН България.

1. Какво е ЕСН за теб?
2. Какво е за теб програма Еразъм?
3. Според теб от какво се нуждаят Еразъм студентите в България и какво би направила като президент на организацията, за да им предоставиш това, от което имат нужда?

В кандидатурата си описваш много детайлно няколко конкретни задачи, с които искаш да се заемеш. Въпросите ми към тях са следните:
4. Защо според теб е важно сътрудничеството между ЕСН и Европейските институции в България? Какво свързва ЕСН и Европейските институции?
5. Като президент на ЕСН България имаш еднаква отговорност към всички секции. В кандидатурата си споменаваш, че смяташ да организираш събития със СС при НБУ. По какъв начин това ще е полезно на ЕСН България? Не смяташ ли, че това е отговорност на локалната секция?
6. Поддържането на добри и близки отношения с международните отдели на университетите е изключително важно - би ли ни обяснила защо според теб е важно? Какво искаш да постигнеш чрез контакта си с тях чрез обиколките, за които споменаваш в кандидатурата си?
7. В кандидатурата си споменаваш, че би искала да въвлечеш повече националния секретар в срещи с институции и партньори. Не смяташ ли, че това е роля на Образоваелния съветник (Education Officer)?
8. Върху какви проекти планираш да работиш в рамките на нашата Образователна общност в ЕСН България?
9. Няколко пъти споменаваш в кандидатурата си постиженията на Злати като президент. Дай пример за добра практика, която би искала да продължиш, както и друг за нещо, което би искала да промениш спрямо своята собствена визия.
10. Ако говорим за цели и постижения - кои са трите основни дългосрочни цели, които би искала да видиш изпълнени в организацията след 1 година на тази позиция?
11. Ковид нанесе сериозни последици върху организацията. Връзката между доброволците и ЕСН е все още нестабилна, освен това сякаш усещането за мисията на ЕСН се загуби поради невъзможността да осъществяваме пряк контакт със студентите. Това съответно дава отражение върху организационната култура в ЕСН и поведението на доброволците. Любопитно ми е какво е твоето наблюдение и какви действия би предприела, за да възстановиш предишния баланс и да подобриш организационната култура и поведение в ЕСН?

Предварително благодаря за отделеното време за отговори на моите въпроси!

Пожелавам ти успех!
Нели

avatar
Maria Gyurovska
Guest

Mariya Gyurovska for National President (2021/2022) Empty Re: Mariya Gyurovska for National President (2021/2022)

Tue Jul 06, 2021 11:45 pm
Здравей, Нели!

Благодаря ти за въпросите и за възможността да изложа гледната си точка по темите, които засягаш. Със сигурност смятам, че ще е полезно за членовете на организацията да опознаят позицията ми по-добре.

1. Какво е ЕСН за теб?

ЕСН се превърна в нещо много специално за мен, в олицетворението на думата "общество" (или community). В училище бях свикнала със силна свързаност със средата си, с хората около себе и с усещането за семейство. В университета, уви, не успях да открия подобна среда, особено през първите години.

В лицето на ЕСН най-напред открих едни от най-близките си приятели в момента, но и много повече. Изключително се зареждам от свежи и надъхани хора, които се занимават с дейности, които искрено ги радват. Занимавам се с няколко неправителствени организации на доброволческа основа, но в ЕСН се впечатлих от мотивацията и хъса, с които всеки един доброволец и член участва.
Та, с други думи, за мен ЕСН е семейство, мотиватор и източник на нови умения и предизвикателства.

2. Какво е за теб програма Еразъм?

Аз съм един от малкото хора в организацията, които все още не са ходили на Еразъм в друга страна, нито за краткосрочни проекти, нито за обучение или стаж. Покрай пандемията всяка една от опциите ми за Еразъм отпадна и си останах размечтана и леко разочарована.
Въпреки това, силно вярвам, че програмат Еразъм е една от най-успешните инициативи на ЕС. Тя промотира европейските ценности, предпоставя към междукултурен обмен и интеграция, както и стимулира развитието на редица уменния.
За мен програмата Еразъм беше и входът, вратичката към заинтригуването ми към европейски политики, практики и дейности. Концепцията за програмата запали интереса ми в европейски проекти и благодарение на него в момента работя в отдел за създаване на проекти за програмата Хоризонт Европа.

3. Според теб от какво се нуждаят Еразъм студентите в България и какво би направила като президент на организацията, за да им предоставиш това, от което имат нужда?

Студентите по Еразъм, които идват в България се нуждаят от това, от което се нуждаят и всички други студенти по Еразъм – топла среда на приемане, помощ с езиковата бариера, среда, в която могат да се интегрират и спокойствие, че курсове и лекциите, които посещават ще им бъдат от полза и ще им бъдат признати.

Функцията на ЕСН е да се заеме с тези предизвикателства и нужди като подпомогне това студентите наистина да имат полезен и приятен престой в страната ни. Като президент бих насърчавала екипа на националния борд да организира различни събития, с които Еразъм студентите наистина да опознаят страната ни, бих стимулирала секциите да комуникират повече помежду си (особено тези извън столицата), така че, когато студенти по Еразъм са в друг български град, в който имаме представителство, да им бъде помогнато и да бъдат радужно приети.

Друг аспект, са форсмажорните събития. Редно е и е важно локалните бордове активно да комуникират с Президента, като казват какви са нуждите на конкретните Еразъм студенти. В такива случаи като Президент трябва да съм наясно с тези необходимости, за да мога да ги предам към висшите институции.

В частния случай на България, особено покрай пандемичната обстановка, сякаш ни се е създал имидж на една страна, в която вирусът не съществува, в която е евтино и купоните са безкрай. Бих се радвала да показваме на Еразмите, че в страната ни има и много повече, че тя е една богата на култура, история и традиции страна, че граничи и с други интересни държави, които могат да посетят и усетят атмосферата им, и, че посредством опознаването й, те могат да научат много и да развият интересите си в много посоки. Като това разбира се би станало с различни събития за културно обогатяване.

4. Защо според теб е важно сътрудничеството между ЕСН и Европейските институции в България? Какво свързва ЕСН и Европейските институции?

ЕСН е представител на Erasmus Generation, т.е. една голяма група хора, обединени от европейските ценности. Всъщност нашата организация е резултат от тези ценности и трябва да показваме активно отговорност към Европа.

Също така, ESN International е бенефициент на европейски институции. Както сме наясно, ние (ЕСН) сме част от по-голям консорциум към Европейския Съюз и трябва да изпълняваме определени цели и да работим по приоритетите, заложени от европейските институции за подобряване на Еразъм мобилността и като цяло на обществото посредством този обмен. Като част от консорциума работим по проекти като Erasmus+ App, ErasmusJobs, Erasmus Goes Green, Green Erasmus и доста други.

ЕСН е органът, който свързва Еразъм студентите, университетите и редица държавни органи. Цялата концепция за програмата Еразъм е продукт на Европейските институции и служи за разпространяване и възпитаване на европейските ценности по един забавен, полезен и интерактивен начин. ЕСН споделя редица ценности на Европейския Съюз. Възпитавайки тези ценности по време на престоя на студентите по Еразъм в страната ни, те ще бъдат предадени обратно в тяхното общество, когато се върнат по домовете си.

5. Като президент на ЕСН България имаш еднаква отговорност към всички секции. В кандидатурата си споменаваш, че смяташ да организираш събития със СС при НБУ. По какъв начин това ще е полезно на ЕСН България? Не смяташ ли, че това е отговорност на локалната секция?

Цялостната ми идея с това партньорство с Студентския съвет на НБУ е да онагледя с пример с този СС какви биха били ползите от контакт със студентските съвети. Функцията на подобно партньорство е двойна: от една страна, това е зараждащ се наново студентски съвет, който получава много помощ и подкрепа с Националното Представителство на Студентските Съвети (НПСС). Партнирайки си активно с този съвет ще имаме още по-засилена комуникация и партньорство и с НПСС, което ще позволи по-активно включване на ЕСН в различните практики на тази студентска организация. Бих насърчавала всички секции на ЕСН активно да комуникират със Студентските съвети към самите университети, като по този начин ще можем да затвърдим тази връзка. Също, студентските съвети предлагат и финансова помощ, която при всички положения би била много полезна.

6. Поддържането на добри и близки отношения с международните отдели на университетите е изключително важно - би ли ни обяснила защо според теб е важно? Какво искаш да постигнеш чрез контакта си с тях чрез обиколките, за които споменаваш в кандидатурата си?

Комуникацията с международните отдели е от изключително значение, тъй като именно благодарение на тях ние получаваме информация за Еразъм студентите – източникът на нашата дейност. Една по-тясна връзка с тях ще осигури ранно установяване на контакт със студентите, организиране на общи събития, както и разпространяване на информация за нашата организация към самите студенти от страна на тези отдели.

Целта на обиколките ще бъде да представя лицето на организацията, да разкажа повече за дейността ни и да насърча диалога между партниращия университет и съответната ЕСН секция. Добрата комуникация с тях ще подпомага работата на локално ниво. Виждала съм го в НБУ и бих се радвала да разпространя тази практика.

7. В кандидатурата си споменаваш, че би искала да въвлечеш повече националния секретар в срещи с институции и партньори. Не смяташ ли, че това е роля на Образоваелния съветник (Education Officer)?

След един от бордовите разговори сегашния Национален секретар, беше споменала, че функциите й са малко на брой, че позицията не е удовлетворителна, тъй като не усеща достатъчна заетост. Като президент, за мен би било от голямо значение всеки от екипа да се чувства полезен и пълноценен.

От друга страна, базирайки се на данни от настоящия Президент съм наясно, че често на събитията с различни институции, Националният секретар присъства и действа като дясната ръка на президента и подпомага задачите му/й.

Разбира се, Образователният съветник също ще въвлича в дейност Секретаря, но смятам, че и Президента би могъл да е полезен.

На практика към настоящия момент институционалната ни партньорска мрежа е доста широка. Само двама души понякога не могат да покрият изцяло представителната функцията. Именно затова, според мен, Националният секретар може да помогне като сподели понякога тази функция с Президента. Секретарят има контакт с членовете на организацията и съответно и има най-широк поглед над нея. Именно затова трябва да има достъп до различните събития с институционалните ни партньори заедно с Президента и Образователния съветник или без тях.

8. Върху какви проекти планираш да работиш в рамките на нашата Образователна общност в ЕСН България?

В рамките на настоящия мандат 2020/2021 се включих към Образователния комитет на ЕСН България и в частност в подгрупата за организирането на конференцията към проекта „Студенти помагат на студенти – достъпно образование за млади хора с увреждания“, както и към подгрупата за създаване на проекти, в която измислихме и подадохме заявка за финансирането на проект към програма Европа. Наясно съм, че имаше и трета подгрупа, която беше ръководена от Образователния съветник за изготвянето на брошура за студентите по Еразъм, пристигащи в България. Цялата тази дейност много ме заинтригува и мотивира да търся и сама повече информация.

Най-напред, тъй като темата силно ме вълнува, бих се радвала да създадем заедно с екипа проект, посветен на социалното включване, с други думи, нещо като по-практическо продължение на проекта Студенти помагат на студенти.

Също така, през май месец присъствах на събитие, което обединяваше множество студентски и младежки организации, което включваше и създаването на проектопредложения. Това, което генерирахме с екипа тогава беше в областта на младежкото включване в общински политики. Бих се радвала да развием и подобна идея с екипа, който ще се сформира през настоящия мандат в случай, че стана президент.

9. Няколко пъти споменаваш в кандидатурата си постиженията на Злати като президент. Дай пример за добра практика, която би искала да продължиш, както и друг за нещо, което би искала да промениш спрямо своята собствена визия.

Най-напред силно подкрепям развиването на комитета по образование и младеж по начина по който трябва да функционира един комитет, смятам, че посредством дейността му могат да бъдат постигнати много хубави неща.

Друго постижение на настоящия Национален президент е връзката с Мария Габриел, която беше изградена по време на мандата й.
Злати също така много оптимизира административните процеси на ЕСН България, пример за това е създаването на електронен подпис, който силно облегчава редица дейности, както и фактът, че към сегашния момент ЕСН има собствен офис в Националния Студентски Дом.

Това, на което аз бих се фокусирала, както споменавах, е повече комуникация с международните отдели и насърчаване на локалните президенти да поддържат тази връзка с тях.

10. Ако говорим за цели и постижения - кои са трите основни дългосрочни цели, които би искала да видиш изпълнени в организацията след 1 година на тази позиция?

Първата ми цел би била да продължа комуникацията с институциите, с които се свързахме към проекта за «Студенти помагат на студенти – достъпно образование за млади хора с увреждания». Целта тук ще се изрази в това да се борим за разширяване на базите в различните университети в България, така че студентите с увреждания да могат да идват на обмен по Еразъм.

Втората ми цел би била да засила връзката с Националното Представителство на Студентските Съвети, както и с Националния Младежки Форум. Би било много полезно да организираме взаимно различни събития, на които да информираме младите хора за различните ни инициативи, както и за програмата Еразъм и нейните ползи. Посредством подобни събития бихме развивали новите приоритети на програмата Еразъм, като се стимулират младите хора да се информират за социалното включване, устойчивост и други.

Третата ми цел, която активно засяга и изходящите Еразъм студенти, е да продължа започнатото от предишните Президенти във връзка със създадения алианс на европейските университети. Това все повече български университети да са част от тази инициатива от една страна ще осигури един обмен и свързаност между университетите, ще направи България една по-привлекателна за висше образование страна и от друга страна, т.е. повече студенти ще идват тук на обмен, а от друга страна, ще допринесе за признаването на изпитите и зачитането на кредитите на изходящите Еразъм студенти, които се връщат в България. Последно е кауза, за която много се борим, която е засегнала лично голям брой студенти, ходили на обмен от България към други страни. Затова за мен би било от изключително значение да вървим в посока осъществяването й.

11. Ковид нанесе сериозни последици върху организацията. Връзката между доброволците и ЕСН е все още нестабилна, освен това сякаш усещането за мисията на ЕСН се загуби поради невъзможността да осъществяваме пряк контакт със студентите. Това съответно дава отражение върху организационната култура в ЕСН и поведението на доброволците. Любопитно ми е какво е твоето наблюдение и какви действия би предприела, за да възстановиш предишния баланс и да подобриш организационната култура и поведение в ЕСН?

Самата аз навлезнах в дълбините на организацията в Ковид времена, бях част от онлайн тренинг, дори бях Main Chair на онлайн платформа и съм напълно съгласна с това, което казваш. Нищо не може да замени събитията на място и тук бих дала стереотипния и напълно очакван отговор: ще правим тренинги и събития с хората на живо. Но също бих добавила и насърчаването към личен контакт: по-често бих се обръщала към локалните бордове, които от своя страна бих стимулирала да комуникират по-често (дори и онлайн!) с доброволците си. Бих изслушвала личните нужди на всеки, който желае да сподели. Също често и активно бих представяла вече постигнатите ни дори и в ковид времена резултати.

Организационната култура е много фин и деликатен елемент от една организация. Затова смятам, че е нормално тя да стане по-нестабилна. Но също благодарение на това, че външни фактори, а именно пандемията, са ни разклатили, а не вътрешни, като промяна на ценности или структури или дори мисия, мисля, че можем наистина да възстановим и съживим духа си! Силно вярвам, че това, което реално поддържа организацията ни жива и така сплотена са нашите ценности и обща визия, а те не са се променили по време на пандемията. Просто явно ни трябва малко повече напомняне какво всъщност ни е довело тук на първо място.

Дано отговорите ми са удовлетворителни! Благодаря ти, че ме накара да се замисля и да развия гледните си точки по тези въпроси!

- Мими
Sponsored content

Mariya Gyurovska for National President (2021/2022) Empty Re: Mariya Gyurovska for National President (2021/2022)

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum