Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Ivelina
Ivelina
Posts : 36
Join date : 2020-09-07
Age : 24

Ivelina Valchanova for Vice-president (2021/2022) Empty Ivelina Valchanova for Vice-president (2021/2022)

Mon Jun 28, 2021 1:08 am
Dear all,
We are happy to present the application of Ivelina Valchanova for the position of Vice-President of ESN Bulgaria for the upcoming mandate 2021/2022.
You can find her motivation here .

In the meanwhile Rules and Deadlines still apply:
· All active members of ESN Bulgaria can ask the candidates questions.
· Keep your posts as image-free and document-free as possible.
· The deadline for sending your questions is 04.07.2021, 23:59 h.
· The deadline for the candidate to answer their questions is 06.07.2021, 23:59 h.
avatar
Нели Калинова
Guest

Ivelina Valchanova for Vice-president (2021/2022) Empty Въпроси към Ивето

Fri Jul 02, 2021 12:53 am
Здравей, Иве,

Поздравления за кандидатурата! Имам следните въпроси към теб:

1. Какво е за теб ЕСН?
2. Какво е за теб програма Еразъм+?
3. Как би подходила, ако според теб член на УС не изпълнява правомерно задълженията си или се отклонява твърде много от целите и обхвата на ЕСН?
4. Как би описала поведенческата култура в ЕСН и какво и как би подобрила?
5. Какво според теб е най-важно да знае един доброволец в ЕСН - за ЕСН и за Еразъм+?

Предварително благодаря за отговорите и ти пожелавам успех!

Поздрави,
Нели
Ivelina
Ivelina
Posts : 36
Join date : 2020-09-07
Age : 24

Ivelina Valchanova for Vice-president (2021/2022) Empty Re: Ivelina Valchanova for Vice-president (2021/2022)

Tue Jul 06, 2021 2:06 am
Благодаря за въпросите, Нели!

1.  Какво е за теб ЕСН?
- На първо място за мен ЕСН е семейство. Туй намерих не само хора с близки до моите интереси, но и приятелство, любов и хора, които подкрепят новите ми начинания. След това ЕСН е мястото, което ми е помогнало най-много да се развия като личност и професионалист, мястото, където съм намерила най-голяма мотивация (дори и в най-трудните моменти) и мястото, където винаги съм срещала подкрепа, разбиране и вдъхновение. Това не е просто младежка организация за определена дейност, а е организация с цел, каузи, визии за бъдещето и активни действия за промяна на средата около нас.

2. Какво е за теб програма Еразъм+?
Въпреки, че съм един от малкото доброволци в ЕСН, които все още не са били на нито един Еразъм+ с цел обучение, съм участвала в три проекта по програмата, от които придобих много ценен опит. Според мен това е може би най-големия и с най-голям бюджет проект, създаден и работещ изцяло за развитието на младежите, а и не само от цяла Европа. Еразъм+ помага както за междукултурния обмен и създаването на нови връзки с хора и приятелства, така и е ориентиран към изграждането на нови умения, придобиването на нови такива и изграждането на активно младежко общество с широки европейски ценности. Може би най-големия плюс от програмата е точно осъзнаването на всеки един участник, че е част от нещо по-голямо и уникално по рода си обединение, наречено Европа.

3. Как би подходила, ако според теб член на УС не изпълнява правомерно задълженията си или се отклонява твърде много от целите и обхвата на ЕСН?
Първия ми подход в такъв тип ситуации винаги е спокойна комуникация с човека отсреща, за да видя дали има някакъв личен или "професионален" (ЕСН) проблем, който да му пречи на работата поо позицията. Бих искала първо да намеря причината, след което да работим в посока справяяне с положението. Ако след разговора, човека продължава да не изпълнява правомерно задълженията си и умишлено извършва дейности, които да са в ущърб на организацията, бих обсъдила ситуацията с останалите с хората от борд и съпорт и при съгласие от тяхна страна за кокретния случай, то следва преминаване към необходмите процедури за самостоятелно оттегляне на човека от позицията или свикване на ОС при нежелание от страна на човека.

4. Как би описала поведенческата култура в ЕСН и какво и как би подобрила?
- Специфичното в ЕСН е, че има хора, които остават за 2 седмици или 2 месеца, а има и такива, които остават за 2 или повече години. Хората, които припознават интересите си в каузите или събитията на ЕСН остават за по-дълго, а често, ако не е обяснено по правилния начин на най-новите доброволци различните възможности, които имат в организацията, те не намират необходимостта не само да останат, но и да са активни. Следователно, според мен е много важно ЕСН да не се представя както от Национален борд, така и от локалните секции само по 1 конкретен начин (Например: организация, занимаваща се с Еразъм студенти в България). За мен е важно да има фокус както върху локалните студенти, така и разбира се върху доброволците, които отделят от своето време. Независимо дали човек е помагал като ментор на Еразъм студент за 2 седмици, или е отдал по-голямо време като доброволец, то е важно труда и енергията дали тези хора, да се оценява еднакво, защото и двата случая допринасят за развитието на организацията по един или друг начин. Тук решението според мен е повече обучения за локалните бордове, които пък от своя страна да знаят как да правят по-добри кампании за набиране на доброволци, как да привличат повече и най-вече правилните хора за позициите в локален борд и как да имат по-добра комуникация както помежду си, така и с други локални секции или националния борд и съпорт.
Друго ключово в ЕСН е, че в процеса на работа по една или друга линия(особено в по-продължителен период), ставаме близки с останалите, което е прекрасно, но и често пречи да се разграничи личното отношение от работното. Следователно, при възникнали конфликти (хора сме, случва се) не винаги е лесно да останеш безпристрастен, или пък твърдо да държиш на своето мнение, или е трудно работата ти с даден човек или група да не бъде повлияна. Тук смятам, че регулярни събития от типа на тиймбилдинг биха били много подходящи, както и неформални (онлайн или на живо) разговори между различни членове, секции, организации, с цел повишаване на заинтересоваността и мотивцията на доброволците, но и на създаване на една по-голяма мрежа от приятели, но и професионалисти в различни сфери.

5. Какво според теб е най-важно да знае един доброволец в ЕСН - за ЕСН и за Еразъм+?
- На първо място бих искала доброволците ни да са наясно с каква цел влизат в ЕСН, защо и какво искат да извлекат от организацията. След като ЕСН предлага толкова много възможности на различните нива, смятам, че всеки може да намери нещо за себе си, просто трябва да е наясно какво. Ако това се постигне, доброволците ни ще са по-активни и по-искащи от секциите или от националния борд и съпорт, докато в момента процеса е в обратната посока. Много бих искала доброволците да знаят Еразъм+ програмата не само като възможност за обучение между 6 или 12 месеца, а и да са запознати с проектите с цел обмен, с цел придобиване на конкретни умения, с цел стаж и др. Програмата е шширокообхватна и смятам, че ако доброволците на ЕСН се въъзползват повече от нейните възможности, би било хубаво, вероятно по-мотивиращо за тях и тяхното развитие, като отново би допринесло за по-активното им включване в организацията в последствие, както и по-голямото ѝ разпространение сред младежи от различни страни.
Sponsored content

Ivelina Valchanova for Vice-president (2021/2022) Empty Re: Ivelina Valchanova for Vice-president (2021/2022)

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum